Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Uroczystość przekazania nowoczesnej karetki dla wolbromskiej stacji Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego

Główna treść

Uroczystość przekazania nowoczesnej karetki dla wolbromskiej stacji Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego

We wtorek, 16 kwietnia odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania i poświęcenia nowej karetki dla wolbromskiej stacji Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Utworzona z dniem 1 kwietnia placówka pogotowia, na wniosek burmistrza Adama Zielnika, znalazła komfortowe warunki w zmodernizowanym budynku byłego hotelu robotniczego przy ul. Łukasińskiego. Oficjalna uroczystość otwarcia stacji KPR odbyła się w dniu 31 marca.

– Dla mieszkańców naszej gminy nie zmieni się niby nic, a jednak bardzo wiele. Dostaniemy zupełnie nową karetkę. Został zakupiony nowy, znakomicie – podkreślam znakomicie wyposażony ambulans marki Mercedes. Nie będziemy niczym młodszy brat, noszący stare ubrania, i otrzymywać tego, czego inne gminy już nie chciały. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jest jednym z najlepiej wyposażonych i wyszkolonych w naszym kraju – oznajmił podczas oficjalnego otwarcia stacji były, długoletni Dyrektor Medyczny w centrali Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, radny Rady Miejskiej w Wolbromiu dr. Zbigniew Żyła.

Pacjenci z MiG Wolbrom będą mogli być wożeni do szpitala w Olkuszu czy Miechowie, ale też w szczególnych przypadkach bezpośrednio na oddział np. kardiochirurgii, udarowy czy też do Instytutu Pediatrii w Krakowie. W razie potrzeby zostanie zadysponowany śmigłowiec ratowniczy z bazy w Krakowie lub Katowicach.
– Karetka jeździ, jak jeździła i to z Wolbromia, a nie z Krakowa, z tą samą obsadą, tylko lepiej zmotywowaną, bo lepiej opłacaną, lepiej traktowaną i mającą lepsze warunki pracy – mówi burmistrz Adam Zielnik. – Czynione są starania o drugą karetkę dla naszej gminy i dodatkowy zespół ratowniczy, który mógłby być zlokalizowany w północnej części miasta. Dwa zespoły obsługujące naszą gminę doprowadziłyby do olbrzymiego skoku jakościowego w opiece medycznej dla mieszkańców Miasta i Gminy Wolbrom – podsumował burmistrz.

Uroczystość oficjalnego przekazania nowoczesnego ambulansu poprzedziła ceremonia poświęcenia  pojazdu, której dokonał proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. kan. Tadeusz Maj. Następnie Dyrektor Naczelny KPR – Małgorzata Popławska w asyście Zastępcy Dyrektora KPR – Marka Maślerza przekazała kluczki do pojazdu Burmistrzowi Wolbromia Adamowi Zielnikowi, a ten z kolei kierowcy ambulansu, który sprawność pojazdu potwierdził uruchomieniem silnika oraz sygnałów świetlnych. W uroczystości przekazania pojazdu obok burmistrza i dyrekcji KPR uczestniczył min.: Przewodniczący Rady Miejskiej w Wolbromiu Bartłomiej Żurek, Radny Rady Miejskiej w Wolbromiu dr. Zbigniew Żyła, społeczny doradca burmistrza Bożena Konieczna oraz Załoga wolbromskiego ambulansu. 

Warto przypomnieć, iż do dyspozycji pochodzących z naszej gminy członków załogi znajdują się pomieszczenia o łącznej powierzchni aż 140 m2. Ulokowano w nich wszystkie niezbędne pomoce do codziennej pracy ratowników: dyspozytornię z niezbędnym sprzętem łączności, magazyny oraz pełne zaplecze socjalne. Przed budynkiem wydzielono stanowisko dla karetki.
„Wolbromska karetka” marki Mercedes jest jednym z trzech zakupionych niedawno przez KPR ambulansów typu C – czyli najwyższej klasy wśród karetek. Wyposażona jest m.in. w nosze najnowszej generacji, bardzo dobrze zabezpieczające leżącego na nich pacjenta. Jak poinformował nas burmistrz Adam Zielnik, na wyposażenie karetki Gmina zakupi jeszcze w tym roku automatyczny masażer serca, który w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, posłuży do kompresji klatki piersiowej. Nowoczesne urządzenie zasilane bateria lub zewnętrznym źródłem energii 230V/12V automatycznie wykona masaż serca, zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.

Życzymy wszystkim mieszkańcom, aby karetka stała w gotowości i nikt z naszych mieszkańców nie potrzebował jej wzywać. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, to każdy pacjent musi wiedzieć, że on jest najważniejszą osobą na pokładzie karetki i załoga dołoży wszelkich starań, aby uzyskał właściwą pomoc medyczną – podkreślają służby ratownicze.

GALERIA ZDJĘĆ