Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: W hołdzie pomordowanym Polakom

Główna treść

W hołdzie pomordowanym Polakom

Jak już informowaliśmy, 25 stycznia na cmentarzu wojennym w lesie przy ul. Skalskiej w Wolbromiu odbyła się uroczystość upamiętniająca holokaust wolbromskich Żydów. Hołd pomordowanym ludziom oddał m.in.: Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik. Z kolei dzień później, 26 stycznia przypadła kolejna bolesna dla narodu polskiego rocznica. 77 lat temu 26 stycznia 1944 r. przy ówczesnej ul. Lgockiej w Wolbromiu hitlerowscy oprawcy dokonali rozstrzelania 20 Polaków.

Jak głosił oficjalny komunikat, egzekucja miała być przestrogą dla ludności Wolbromia. Miejsce kaźni było początkowo miejscem pochówku ofiar, ale ostatecznie ciała ekshumowano w 1945 roku i przeniesiono do zbiorowej mogiły na cmentarzu parafialnym w Wolbromiu.
Miejsce stracenia 20 Polaków rok rocznie z okazji Święta Niepodległości 11 listopada, odwiedzane jest przez Burmistrza Adama Zielnika oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolbromiu Bartłomieja Żurka, gdzie przy pomniku, w imieniu własnym oraz społeczeństwa Miasta i Gminy Wolbrom, oddają hołd pomordowanym i składają okolicznościowe wiązanki. W tym roku, z racji 77 rocznicy tragedii, przedstawiciele władz samorządowych zamówili w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wolbromiu msze święte w intencji pomordowanych ludzi. Msza zamówiona przez Burmistrza Adama Zielnika odbędzie się w niedzielę 7 marca, o godz. 17.00, natomiast msza zamówiona od Przewodniczącego Rady Bartłomieja Żurka – w niedzielę 11 kwietnia również o godz. 17.00.

Warto przypomnieć, iż w ubiegłym roku z inicjatywy burmistrza, pomnik przy ul. 20. Straconych w Wolbromiu został całkowicie zrewitalizowany kosztem 40 tysięcy złotych, z czego 12 tysięcy stanowiła dotacja od Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Pamięta”. Drugim gruntownie odrestaurowanym pomnikiem ze środków Samorządu Województwa Małopolskiego i Gminy Wolbrom był pomnik upamiętniający miejsce pochówku 39 mieszkańców Poręby Dzierżnej, bestialsko pomordowanych w czasie pacyfikacji wsi przez hitlerowców w sierpniu 1944 r.