Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: W sportowym duchu wspomnienie o Dorocie Nowackiej

Główna treść

W sportowym duchu wspomnienie o Dorocie Nowackiej

W sobotę 10 maja odbyła się pierwsza część imprez sportowych zorganizowanych dla uczczenia pamięci zmarłej półtora roku temu lekarki Doroty Nowackiej. Drugi już Memoriał poświęcony propagowaniu bliskich sercu Pani Doktor idei zdrowego trybu życia i sportu stał się radosnym świętem dla piłkarzy oraz pływaków. 24 maja, w drugiej części Memoriału odbędą się zawody judo dzieci.

Na wolbromskim stadionie wystąpiło 8 drużyn młodziutkich piłkarzy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do współzawodnictwa: Akademia Piłkarska z Gołczy, Uczniowski Klub Sportowy z ZS w Gołaczewach, Słowik Olkusz, Przemsza Klucze, Pogoń Miechów, Akademia Sportowa Progres Kraków, Orbita Bukowno i Akademia Piłkarska Przebój Wolbrom. Pełne emocji i wielkiego zaangażowania mecze eliminacyjne rozgrywano systemem mieszanym w dwóch grupach, w półfinale zaś najlepsze drużyny mecz grały o pierwsze i drugie miejsce, a kolejne o miejsce trzecie i czwarte. Ostatecznie wśród zwycięzców znalazły się drużyny: na miejscu pierwszym – Orbita Bukowno, na drugim – Pogoń Miechów, a na trzecim Progres Nowa Huta, a na czwartym AP Gołcza. Przyznano nagrody dla najlepszego strzelca, którym okazał się Tomek Pawłowski z Orbity, najlepszego bramkarza – Karola Muchy i najlepszego zawodnika turnieju – Filipa Jani z Progresu, których wytypowali sędziowie i trenerzy. Turniej został zorganizowany siłami Akademii Piłkarskiej Przebój Wolbrom, gospodarza obiektu przy Leśnej 2.

Przybyli na imprezę goście – przedstawiciele władz samorządowych burmistrz Jan Łaksa i przewodniczący RM Włodzimierz Żurek, a także przedstawiciele środowiska piłkarskiego, m. in. Kazimierz Kmiecik – jeden z najbardziej utytułowanych reprezentantów Polski w całej historii polskiego piłkarstwa, niegdyś napastnik Wisły Kraków, obecnie jej drugi trener, uczestnik i zdobywca medali na piłkarskich  Mistrzostwach Świata w 1974 oraz Igrzyskach Olimpijskich w 1972 i 1976 r. ze wzruszeniem wspominali postać Doroty Nowackiej, która była także lekarzem sportowym i robiła bardzo wiele, aby popularyzować – zwłaszcza wśród dzieci – różne formy aktywności fizycznej. Zachęcali do uprawiania sportu w formie stosownej do kondycji i wieku wszystkich, którym zależy na zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Po południu na krytej pływalni odbyły się otwarte zawody pływackie w kilku kategoriach: dziewczynki, chłopcy i „open”, w której mógł wystartować każdy. Wśród dzieci z klas I-III najlepszymi pływakami okazali się Sylwia Syguła i Filip Słaboń, klas IV-VI sp. Patrycja Pałka przed Laurą Woźniak, a wśród chłopców Filip Stefański przed Szymonem Królem, Grzegorzem Piasnym, Oskarem Świerczkiem  Bartłomiejem Batko. Wśród gimnazjalistów zwyciężył Karol Pasternak, a w kategorii open  Piotr Dzięcioł z Warszawy przed organizatorem zawodów Krzysztofem Szczepankiewiczem, Karolem Pasternakiem, Miłoszem Cholewińskim, Michałem Krzywickim, Maciejem Nowackim, Remigiuszem Kuszykiem i Przemysławem Sawińskim.

Organizatorzy zawodów pływackich mają nadzieję, że na kolejnych memoriałowych zawodach pojawi się większa liczba odważnych zawodników.

Memoriałowi patronował mąż Doroty Nowackiej Maciej, który już dziś zapowiada trzecią edycję sympatycznej sportowej imprezy, zachęcając do czynnego wypoczynku i aktywności fizycznej  osoby w każdym wieku.

Organizatorzy dziękują sponsorom za podarowanie nagród dla zwycięzców.

Ewa Barczyk