Zdecyduj 26 maja! Tego dnia odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00. W trakcie wyborów Polacy wybiorą 52 europosłów spośród 872 zgłoszonych kandydatów. Zgodnie z prawem, wybory poprzedza cisza wyborcza, która rozpoczęła się o północy z piątku (24 maja) na sobotę (25 maja). Potrwa do zakończenia wyborów, czyli do niedzieli 26 maja, do godziny 21:00, o ile głosowanie nie zostanie przedłużone.
Nastanie ciszy wyborczej ma służyć obywatelom na spokojne zastanowienie się nad tym, na kogo chcą oddać swój głos. Z tego powodu, gdy trwa cisza wyborcza, zabroniona jest agitacja w jakikolwiek sposób.
W czasie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić:
- wystąpień politycznych
- manifestacji
- audycji radiowych i telewizyjnych z udziałem kandydatów
Zabronione jest także:
- publikowanie sondaży wyborczych
- rozklejanie plakatów wyborczych
- publikowanie materiałów na temat kandydatów
Naruszenie ciszy wyborczej w polskim prawie jest uznawane za wykroczenie zagrożone karą grzywny. Publikacja sondażu w czasie ciszy wyborczej może słono kosztować – od 0,5 do 1 mln zł. Również agitacja przed lokalami wyborczymi lub w internecie nie jest tania – kara za nią wynosi od 20 zł do 5 tysięcy.
Informacja o siedzibach lokali obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego na terenie Miasta i Gminy WOLBROM (kliknij)
Jak głosować?
Wyborca, który chce oddać głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, powinien zabrać ze sobą dokument tożsamości. Wrzucając kartę do urny, najlepiej ją złożyć, aby zadrukowana strona była niewidoczna.
Aby w wyborach do Parlamentu Europejskiego oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania.
W niedzielę każdy głosujący otrzyma jednostronicową kartę do głosowania z listami kandydatów zarejestrowanymi w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. Znowelizowany Kodeks wyborczy wprowadził nową definicję znaku X, według której są to „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”.