Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Wieczór pieśni patriotycznych w SP 1 – korespondencja

Główna treść

Wieczór pieśni patriotycznych w SP 1 – korespondencja

Narodowe Święto Niepodległości to wspaniała okazja, żeby przypomnieć, często już zapomniane i zakurzone pieśni patriotyczne, które towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych dla kraju momentach – gdy walczyli o wolność, gdy ruszali w bój, gdy ginęli za Polskę. Spotkanie w wielopokoleniowym gronie jest też sposobnością do wymiany poglądów i wspomnień o dawniejszych czasach.

13 listopada w naszej szkole odbył się Wieczór Pieśni Patriotycznych zorganizowany przez panie: Edytę Oleksy,  Anetę Bąchor, Beatę Kośmider oraz Izabelę Klimek. Zaprosiliśmy swoje babcie, prababcie, dziadków, pradziadków. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także – były wieloletni dyrektor naszej szkoły pan Edward Musiał oraz dawni działacze harcerstwa i emerytowani nauczyciele „Jedynki”.               

O godzinie 17.00, tuz po zapadnięciu zmroku,  przy nastrojowych świecach  licznie zgromadzoną publiczność i przybyłych gości przywitała serdecznie pani dyrektor Elżbieta Sojka. Następnie prowadzący wieczór konferansjerzy – Karolina Frączek i Mikołaj Śliwa zapowiedzieli pierwszy występ. „Bogurodzicę”, najstarszą utrwaloną polską pieśń religijną, wykonał Dawid Pacia. A potem popłynęła muzyka i kolejne pieśni, które bardzo wzruszyły przybyłych gości: „Rota”, „Ojczyzno ma”, „Serce w plecaku”, „Hej, hej ułani”, „Wojenko, wojenko” oraz „My pierwsza brygada”, Pałacyk Michla”, ”Ojczyzno ma”, „Czerwone maki na Monte Casino”, „Modlitwa obozowa” i wiele innych. Wszystkie pełne emocji i ważnych przesłań – co wywarło na obecnych  wielkie wrażenie.

Przy okazji okazało się, że nasza szkoła ma wielu utalentowanych  uczniów.  Po odsłuchaniu młodych wokalistów przyszedł czas na wykonanie utworu „Przybyli ułani”, zagrany na keyboardzie przez Igora Kołodzieja z klasy 4a, któremu wspólnie wtórowali, śpiewając pieśń wszyscy zebrani. Były dyrektor naszej szkoły, pan Edward Musiał, ze łzami w oczach opowiadał o dawnych czasach naszej szkoły, o wrażeniach i emocjach, jakie towarzyszyły mu podczas koncertu naszych artystów. Na sam koniec wieczoru byli działacze harcerstwa zaprezentowali dawne pieśni harcerskie. Był to bardzo wzruszający wieczór, a dla nas uczniów lekcja patriotyzmu. O piękne stroje występujących zadbała pani Małgorzata Łaksa.

Uczennice klasy 6c:
Michalina Haberka   
Wiktoria Dobromilska
Zosia Kuś
Karolina Frączek