Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej

Główna treść

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej

Od 23 maja na terenie województwa małopolskiego rozpoczyna się trzeci etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Od tego momentu na kolejnym obszarze Polski obowiązywać zacznie standard DVB-T2/HEVC. Z tym dniem zmiana nadawania naziemnej telewizji cyfrowej dotyczyć będzie także województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, śląskiego, opolskiego.

Ministerstwo Cyfryzacji, przypomina, że w ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC. W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu – wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD. Multipleks MUX-3 tymczasowo nie zmienia standardu nadawania.

Jeśli Twój telewizor nie odbiera nowego sygnału nadawania darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, a Twoja sytuacja materialna nie pozwala Ci na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu do odbioru bezpłatnej telewizji naziemnej, możesz skorzystać z rządowego programu dofinansowania 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera – zgodnych z nowym standardem. Do tej pory zostało złożonych już ponad 200 tysięcy wniosków, z czego zrealizowano już 145 tys. Świadczenie można zrealizować w 3520 punktach sprzedaży w całym kraju.

Więcej o zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce (kliknij).