Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Znają się na bukietach z ziół

Główna treść

Znają się na bukietach z ziół

Jak co roku reprezentacja gminy Wolbrom wzięła udział w organizowanym 15 sierpnia (popularne święto Matki Boskiej Zielnej) krakowskim konkursie „Cudowna moc bukietów”. W tegorocznym konkursie wzięło udział 200 bukietów startujących w 4 kategoriach: „Tradycyjny bukiet zielny”, „Kompozycja zielna”, „Mały bukiet” (dla dzieci) i „Profesjonalny bukiet florystyczny”. Miło nam donieść, że laury za najlepszy bukiet z ziół został przyznany kompozycji przygotowanej przez wolbromski SDŚ.

Organizatorem wydarzenia  jest Instytut Dziedzictwa, który co roku zaprasza do udziału w konkursie, a także podziwiania przygotowanych bukietów mieszkańców województwa małopolskiego i turystów. Jego finał odbywa się zwykle 15 sierpnia na Małym Rynku w Krakowie. Celem organizatorów jest przypomnienie i kultywacja starych obyczajów związanych z obchodami Święta Matki Bożej Zielnej. Piękny polski zwyczaj przypomina starszym i uczy młodych, że na łąkach i w ogrodach rosną wspaniałe zioła, które stosować można jako przyprawy w kuchni, oraz w ziołolecznictwie. Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie tradycyjnego bukietu, który powinien zawierać wyłącznie to, co pochodzi z pól i ogrodów. Nie określa się wielkości bukietów. Każdy uczestnik musi wykonać bukiet samodzielnie.

Od kilku lat bukiety na konkurs przygotowuje Środowiskowy Dom Samopomocy i panie z KGW z Kalisia. Zwykle ich dzieła były doceniane wyróżnieniami. W tym roku ŚDS sięgnął po najwyższe laury w swojej kategorii, za co twórcy bukietu zostali obdarowani pokaźnym pucharem.
Gratulujemy!

Galerie zdjęć z imprezy można zobaczyć tutaj:
http://krakow.gosc.pl/doc/2643632.Krwawnik-mieta-i-dziewanna

http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/6207049,krakow-cudowna-moc-bukietow-najpiekniejsze-bukiety-na-malym-rynku-zdjecia,id,t.html