Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Na obchodach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Główna treść

Na obchodach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległościW Wolbromiu, obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła zbiórka a następnie przemarsz do kościoła pw. św. Katarzyny. Tam, o godzinie 10:00 odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona przez ks. proboszcza Zbigniewa Lutego. We mszy świętej zamówionej przez Urząd Miasta i Gminy uczestniczyły poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miasta i gminy na czele z Burmistrzem Adamem Zielnikiem, radni z przewodniczącym RM Bartłomiejem Żurkiem, a także delegacje z zakładów pracy oraz instytucji publicznych, związków kombatanckich, szkół i organizacji młodzieżowych oraz mieszkańcy Wolbromia.

Po mszy świętej, przy dźwiękach orkiestry dętej z Przegini uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod strażnicę OSP. Pod tablicą pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego orkiestra zagrała hymn narodowy, po którym delegacje złożyły wieńce i oddały hołd Marszałkowi.

Po okolicznościowych przemówieniach, Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Adama Zielnika oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Eweliny Owczarskiej, burmistrz zaprosił licznie zgromadzonych uczestników na drugą część uroczystości niepodległościowych. Na płycie wolbromskiego rynku, tuż po ceremonii wręczenia przez burmistrza nagród laureatom VII Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej – Wierzchowisko 2023, odbył się koncert laureatów. (Laureaci konkursu- kliknij). Najpiękniejsze pieśni patriotyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży wprost zachwyciły. Ich występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Oklasków nie zabrakło także podczas koncertu Orkiestry Dętej z Przegini.

Dodatkową atrakcją świątecznego dnia była wizyta licznej grupy motocyklistów ze Stowarzyszenia Motocykliści Wolbromscy, którzy z wolbromskiego rynku udali się w biało-czerwoną paradę motocyklową przez Łobzów do Żarnowca, Pilicy, Klucz i Olkusza.


Po uroczystościach, dla uczczenia rocznicy, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej Bartłomiejem Żurkiem oraz Zastępcą Burmistrza Bożeną Konieczną udali się do miejsc pamięci narodowej, gdzie pod pomnikami i tablicami złożyli biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Galeria zdjęć: 1 (kliknij)

Galeria zdjęć: 2 (kliknij)